Buy the best web hosting reviews of 2012 and consider reading BlueHost Review and users testimonials.

Tvorivé dielne v Čiernej Lehote

Vytlačiť
Kategória: Tvorivé dielne
Dátum uverejnenia
Napísal: Super User Prečítané: 1763x

Tvorivé dielne v Čiernej Lehote

Dňa 27.8.2014 usporiadal OZ Žampík a Miestny odbor Matice Slovenskej v Čiernej Lehote výlet pre deti z Rožňavy do obce Čierna Lehota spojený s tvorivými dielňami. Deti najprv navštívili Rodný dom Pavla Došinského v Slavošovciach, aby sa dozvedeli niečo o histórii a kultúre kraja, v ktorom žijú. Expozíciou ich sprevádzal Dr. Milan Sajenko. Potom si obhliadli zberný dvor spoločnosti Ekolumi s.r.o., ktorá sa zaoberá zberom, spracovaním a obchodom s druhotnými surovinami, aby videli, ako sa nakladá s druhotnými surovinami a aký význam má zber a triedenie odpadov.

Nakoniec sa presunuli do Kultúrneho domu v Čiernej Lehote, kde na nich čakali tvorivé aktivity – maľba keramiky, vyšívanie a práca s drevom. Deti si mohli vlastnoručne vyrobiť drevený kvetináč a vytvoriť mandalu v podobe slnka, či kvetu z drevených odrezkov.

Tvorivé dielne trvali asi 3 hodiny, od 11:00 do 14:00. Po celý čas mali deti plné ruky práce. Veľký záujem bol o zatĺkanie klincov pri zbíjaní jednotlivých častí dreveného kvetináča. Tvorbu kvetináča si pre deti pripravil pán Ondrej Terrai. Táto aktivita oživovala celú spoločenskú miestnosť – rozliehal sa po nej tlkot kladív do klincoch ako v skutočnej stolárskej dielni. Deti mohli pri práci využiť aj originálny stolársky ponk.

Tvorba slnečnej a kvetinovej mandaly, ktorú si pre deti pripravil Mgr. Ondrej Bašták Ďurán, prilákala ako dievčatá, tak aj chlapcov. Dievčatá sa zapájali najmä na začiatku práce na mandale, keď bolo treba pestrými farbami namaľovať podklad a jednotlivé drevené lúče a lupienky. Ešte pred vymaľovaním ich museli obrúsiť brúsnym papierom. Chlapci prejavili najväčší záujem o vŕtanie otvorov na skrutky a tiež prichytávanie lúčov mandaly o podklad skrutkami. Na tento účel používali akumulátorové skrutkovače. Tým ktorým sa neušli akumulátorové skrutkovače, používali aj ručné.

Keďže mandala slnka pozostáva z 90 lúčov, museli navŕtať až 180 dier a zaskrutkovať rovnaký počet skrutiek. Aj keď sa pri práci striedali, vyžadovalo dokončenie mandaly trpezlivosť. Kvetinovú mandalu vytvorili chlapci z Čiernej Lehoty, ktorí sa do práce pustili s veľkým nasadením. V závere im vŕtať a skrutkovať drevené lupienky pomáhali aj dievčatá. Chlapci Ondrejko Krága a Filipko  Tomi, ktorí mandalu dokončili boli na svoje dielo hrdí.

Trpezlivosť a nadšenie detí priniesli úspech v hotových mandalách, ktoré si nechajú ako pamiatku miestni organizátori tvorivých dielní – budú vystavené v ich priestoroch.

Deti, ktoré sa zúčastnili dnešného výletu, strávili pestrý a plnohodnotný a tvorivý deň.

Organizátori podujatia:

OZ Žampík: Ing Zlatica Halková, Bc. Matej Lada

MO MS Čierna Lehota: Katarína Pukanská, Mária Kundráková, Zuzana Hrušková, Vlasta Maťašová a Darina Figúrová.

Podpora: Odbor Mladej Matice Rožňava, Obec Čierna Lehota a Centrum Voľného Času Rožňava.

Autor článku a fotografií: Mgr.Ondrej Bašták Ďurán

 

Copyright © 2013 · www.bashto.sk · Created by Martin Rybarčák - Jimmyweb.sk · All rights reserved